Bownova terapija je edinstvena manualna tehnika, pri kateri gre tako za fizično kot energijsko stimuliranje telesa.
Bownova terapijo lahko varno uporabimo pri ljudeh vseh starosti od novorojenčkov do starejših ljudi, od športnikov do nosečnic. Terapija lahko tudi dopolnjuje načine zdravljenja, ki jih nudi moderna medicina. Uporabljamo jo za zdravljenje že navzočih motenj, pri lajšanju bolečin in kot preventivno ter sprostitveno terapijo.
Bistvo terapije predstavljajo t.i. Bownove poteze, ki jih terapevti izvajamo na specifičnih lokacijah na mišicah in fasciji tetivah in indirektno na živčnih ovojnicah. Začetni dražljaj je izvršen preko površinske fascije (vezivnega tkiva), ki takoj prenese dražljaje na ostale regulatorne sisteme, ki pričnejo proces transformacije trenutnih in starih stresnih vzorcev.
Raziskave so pokazale, da ima manualna terapija izjemne učinke na avtonomno živčevje (to je tisti del živčevja, ki deluje neodvisno od naše zavesti). Ta del živčevja opravlja nadzor na 80 % vseh funkcij v telesu.
Če naše življenje izkušamo pretežno skozi učinke simpatičnega živčevja, ki je pripravljeno na “boj ali pobeg”, telo ne more doseči ravnovesja, ki je potrebno za ozdravljenje. Za to mora biti aktiven “zaviralni” del živčevja (parasimpatično živčevje). Bownova terapija sproži začasni premik prevlade s simpatičnega na parasimpatično živčevje, s čimer ustvari priložnost za ravnovesje, ki jo naše telo hitro prepozna in se začne uravnavati.
Bownove poteze tudi hitro izzovejo vidno in otipljivo zmanjšanje napetosti v mišičnih vlaknih in mišičnih ovojnicah. Medceličnina v vezivnem tkivu se lahko že z kratkim dotikom in nežnim pritiskom spremeni iz želatinoznega v bolj tekoče, prožno stanje. Zaradi tega pride do boljše hidracije tkiv, izboljšanega limfatičnega pretoka, odstranitve energetskih blokad in zmanjšanega pritiska na perifernem živčevju.
Terapevt z Bownovo terapijo pravzaprav ne zdravi.
Terapevt je le prenašalec informacij v klientov sistem, saj ima vsak prirojeno zmožnost za samopomoč in ozdravitev. Pri Bownovi terapiji se ne počutiš kot na tipični masaži, po njej pa se vseeno počutiš kot prerojen.
Nekaj najbolj pogostih odzivov med in po izvajanju Bownove terapije:
občutek globoke sproščenosti in dobrega počutja,
delna ali popolna ublažitev bolečine,
različni občutki v telesu, kot so npr: mravljinčenje, toplota, krčenje ali trzanje mišic, pretok energije v dele telesa, ki jih terapevt ni stimuliral, občutek breztežnosti in lebdenja,
nekateri bodo čutili čustveno sprostitev,
poslabšanje navzočega problema je tudi pogost odziv telesa, ki traja različno dolgo,
običajno je tudi pogostejše uriniranje, saj se iz telesa izločajo odvečne tekočine in toksin,
mnogi klienti so po koncu terapije polni energije, drugi so zaspani in utrujeni.
Terapevt efektivno vnese dražljaje v sistem, a klienta ne ozdravi, vendar sili telo v lastno zdravljenje in prebuja »notranjega zdravnika«. Le-ta »se premika« znotraj telesa in išče nepravilnosti oz. blokade. Ko naleti na njih, jih skuša popraviti in to dejanje lahko začutimo v obliki bolečine, ki ji rečemo reakcija. Reakcije so najbolj pogoste v roku štirih dni, potem se sistem običajno pomiri in reakcije se počasi umirijo. Kratkotrajno poslabšanje simptomov je najbolj pogosta reakcija, zato terapevti opozorimo kliente na to možnost, da so pripravljeni. Začasno poslabšanje stanja je torej znak, da spremembe v telesu že potekajo in da je prišlo do samozdravljenja.
Vsak klient bo reagiral individualno in bo čutil različno kombinacijo fizičnih in energijskih sprememb. Skoraj nihče, ki je prvič na Bownovi terapiji ne verjame, da bi lahko tako nežen pristop povzročil kakršne koli reakcije, zato so presenečenja toliko večja.
športne poškodbe - akutne in kronične,
zamrznjena rama, teniški komolec, sindrom karpalnega kanala,
bolečine v celotnem hrbtu (osteoartritis, skolioza, diskopatije, išias, idr.),
bolečine in zmanjšana mobilnost v vratu (npr. nihalna poškodba mehkega tkiva vratu),
glavoboli – tenzijski, cervikalni, hormonsko pogojeni,
migrene,
sinuzitis,
sindrom čeljustnega sklepa, bolečine v čeljusti in v obraznih mišicah,
motnje v dihalnem, prebavnem, reprodukcijskem in hormonskem sistemu,
kap (pri rehabilitaciji kapi),
akutna in kronična utrujenost,
organske disfunkcije,
nelagodnost med nosečnostjo, porod in po porodu (nestabilnost v pelvisu, inkontinenca, bolečine v dojkah in problemi z dojenjem),
dojenčki – kolika, refluks, cerebralna paraliza (pomaga pri sproščanju mišic in vezivnega tkiva),
rehabilitacija po operacijah (še posebno na sklepih),
preventiva, sprostitev in kontrola stresa,
podpora pri zdravljenju alkoholizma in zasvojenosti z drogami,
pri lajšanju simptomov parkinsonove bolezni, multiple skleroze, sindromu kronične utrujenosti, depresiji, anksioznosti in neplodnosti (ne pri fizičnih blokadah v reprodukcijskem sistemu).
Za optimalen uspeh Bownove terapije je hidracija izredno pomembna. Voda je nujna za odvajanje toksinov in nemoteno delovanje celic. Klientom svetujemo, da popijejo vsaj liter in pol vode dnevno.
Pri dojenčkih je Bownova terapija primerna tudi za obvladovanje KOLIK, REFLUKSA, za sproščanju mišic in vezivnega tkiva.
Telo nosečnice se ves čas spreminja zaradi rasti otroka, hormonskih sprememb in posledično tudi telesnih sprememb (širši boki, z rastjo dojenčka povečanje telesne teže, povečan obseg prsi, otekle noge, bolečine v spodnjem delu hrbta in nogah). Ravno zaradi nežne in enostavne uporabe terapije jo z veseljem priporočamo nosečnicam po četrtem mesecu nosečnosti, po porodu, učinkovita pa je tudi pri dojenčkih in otrocih. Redna Bownova terapija bodoči mamici pomaga tudi k boljšemu počutju in lažjemu sprejemanju sprememb v telesu.
V pozni nosečnosti hormonske spremembe povzročijo, da se v pripravah na rojstvo sprosti vezivno tkivo (kite, ligamenti, mišice). Tudi po rojstvu otroka hormon relaksin lahko še do pet mesecev vpliva na njen mišično-skeletni sistem in mnogo žensk trpi bolečine, ki pa jih z Bownovo terapijo lahko v veliki meri zmanjšamo ali odpravimo.