Bolečina kot opozorilo na naše težave

Bolečina je zelo osebno doživetje vsakega posameznika.

Bolečino vsakdo občuti drugače. Včasih jo je zelo težko opisati z besedami, posamezniki jo tudi zelo različno zaznamo. Lahko je ostra ali topa, občasna ali trajna, utripajoča ali enakomerna, pojavi se lahko na enem mestu ali po celem telesu.

Glede na trajanje ločimo dve vrsti bolečin: akutno in kronično. Akutna bolečina se začne nenadoma in navadno ne traja dolgo, kronična bolečina pa traja več tednov ali celo mesecev.

Bolečina pomembno vpliva na kakovost življenja, zato je pomembno, da jo čim prej ocenimo in začnemo ustrezno zdraviti oz. lajšati, s tem pa lahko preprečimo morebitni razvoj kronične bolečine. Obvladovanje bolečine z zdravili (analgetiki) je odvisno od njenega vzroka in mesta (glavobol, menstrualna bolečina, bolečine v mišicah in sklepih) ter posameznika, ki doživlja bolečino.

Poleg zdravil za lajšanje bolečin so pomembni tudi drugi načini ukrepanja, kot so fizikalna terapija, različne masaže in gibanje oz. vadba.

Preprečevanje in zmanjšanje mišično-skeletne bolečine

Pri preprečevanju in zmanjšanju mišično-skeletne bolečine lahko veliko naredimo sami s pravilnim gibanjem in uravnoteženo vadbo. V sodelovanju s strokovnjaki smo pripravili več različnih sklopov vaj, ki so primerne za preprečevanje bolečin v različnih predelih telesa.